Imagini emoționante după aurul câștigat de David Popovici la Jocurile Olimpice! Tatăl campionului de la Dinamo și fanii din sală, în lacrimi!

David Popovici a stârnit un val de emoție după ce a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris.

Familia și apropiații lui David Popovici nu și-au putut stăpâni emoțiile după ce tânărul sportiv a triumfat la Paris, aducând acasă prima medalie de aur la Jocurile Olimpice.

David Popovici, regele probei de 200 de metri liber

David Popovici și-a respectat statutul de favorit la proba de 200 de metri liber. După ce s-a calificat primul în semifinale, înotătorul român a făcut spectacol în finală și a reușit să cucerească prima sa medalie olimpică.

Cursa lui David Popovici a fost extrem de dramatică. Sportivul legitimat la CS Dinamo a revenit spectaculos pe ultimii 50 de metri și a câștigat la doar două sutimi de secundă în fața britanicului Matthew Richards. A înregistrat un timp de 1:44,72, podiumul fiind completat de americanul Luke Hobson.

Succesul înotătorului de 19 ani pune capăt unei secete de 20 de ani pentru natația din România la Jocurile Olimpice. Ultima medalie de aur fusese câștigată de Camelia Potec la ediția din 2004 de la Atena, tot la proba de 200 de metri liber.

Tatăl lui David Popovici și apropiații, copleșiți de emoții

Bucuria în rândul apropiaților lui David Popovici a fost nemărginită. Camerele de luat vederi l-au surprins pe tatăl campionului, Mihai Popovici, mândru și cu ochii în lacrimi, ținând steagul României și trăind intens momentul în care fiul său a atins culmile succesului.

Un alt moment emoționant a fost oferit de partenerul de antrenament al lui David Popovici, care, fără urmă de rivalitate, a plâns în hohote de bucurie pentru reușita bunului său prieten.