Câți bani vor lua gimnastele Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea de la stat chiar dacă nu au luat nicio medalie olimpică. Ce le-a promis Marcel Ciolacu

Ana Maria Bărbosu (18 ani) și Sabrina Maneca-Voinea (17 ani) au încheiat proba de gimnastică la sol pe locurile 4 și, respectiv, 5, ratând podiumul olimpic în urma unei finale pline de controverse. Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că cele două gimnaste vor fi recompensate, inclusiv financiar, „ca niște medaliate olimpice”.

Finala controversată
Luni, Ana Maria Bărbosu a fost, pentru scurt timp, pe podiumul olimpic, ocupând locul 3 alături de Sabrina Maneca-Voinea, cu o notă egală. Inițial, punctajele celor două gimnaste le plasau pe locul 3. Însă, în urma unei contestații depuse de americanca Jordan Chiles, arbitrii au decis să îi mărească scorul acesteia suficient cât să le depășească pe cele două românce și să obțină medalia de bronz.

Publicul, atât cel român, cât și cel internațional, a fost scandalizat de modul în care Ana Maria Bărbosu a fost „deposedată” de medalie. Controversele au învăluit și exercițiul Sabrinei, penalizată pentru o presupusă pășire în afara covorului, fapt contestat vehement de tabăra gimnastei.

Marcel Ciolacu a făcut anunțul cel mare pentru cele două gimnaste
Premierul Marcel Ciolacu a intervenit, oferindu-le asigurări celor două gimnaste că „statul român vă va trata, inclusiv în ceea ce privește premiile, ca pe niște medaliate olimpice”. Astfel, Ana Maria Bărbosu și Sabrina Maneca-Voinea vor primi fiecare câte 60.000 de euro, echivalentul premiului oferit pentru medalia de bronz, deși nu au urcat, oficial, pe podiumul olimpic.

În România, medaliații olimpici primesc recompense financiare semnificative: cei care obțin aurul primesc 140.000 de euro, cei cu argint – 100.000 de euro, iar cei cu bronz – 60.000 de euro. Promisiunea premierului Ciolacu asigură astfel că Ana Maria și Sabrina vor fi răsplătite pentru eforturile și performanțele lor, în ciuda controverselor și deciziilor discutabile ale arbitrilor.

Speranța de la TAS
Sabrina Maneca-Voinea păstrează speranța că Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) îi va da dreptate în memoriul depus de mama ei, solicitând reanalizarea exercițiului. Dacă TAS va decide în favoarea lor, Sabrina ar putea urca retroactiv pe podiumul olimpic.

Performanțele României la Jocurile Olimpice
Până acum, România a obținut trei medalii de aur, patru de argint și una de bronz la aceste Jocuri Olimpice. Cea mai recentă medalie a fost obținută de Mihaela Cambei, care a cucerit argintul la haltere, categoria 49 de kilograme.

Decizia de a recompensa financiar cele două gimnaste chiar și fără o medalie oficială subliniază importanța recunoașterii eforturilor și talentului lor. Este un gest simbolic care arată că munca și dedicarea lor nu au trecut neobservate. De asemenea, această decizie poate servi ca un precedent pozitiv pentru alte cazuri similare în viitor.