Meci fabulos făcut de Simona Halep la revenirea în tenis. Ce a făcut românca în Hong Kong

Simona Halep, una dintre cele mai mari jucătoare de tenis din România și fost lider mondial, a obținut o victorie importantă la turneul WTA 125 din Hong Kong, marcând o revenire remarcabilă în circuitul internațional. După aproape doi ani de pauză, românca a învins-o pe Arina Rodionova cu 6-2, 4-6, 6-4. Aceasta este prima sa victorie după 778 de zile, ultima fiind în august 2022, împotriva Anastasiei Potapova la Cincinnati.

După ce a trecut printr-o suspendare pentru o presupusă încălcare a regulamentului anti-doping, Halep, acum în vârstă de 33 de ani și clasată pe locul 1130 WTA, a revenit pe teren la începutul anului 2023. În ciuda dificultăților, inclusiv retragerea de la turnee din cauza problemelor fizice, Simona a decis să joace la Hong Kong pentru a-și testa limitele după lunga absență.

Meciul cu Rodionova, locul 114 mondial, a fost unul dificil și plin de provocări. Halep a câștigat primul set cu 6-2, dar al doilea set a fost mult mai complicat, cu multe greșeli neforțate, pierzându-l cu 4-6. În setul decisiv, Simona și-a demonstrat rezistența fizică și mentală, reușind să câștige după aproape trei ore de luptă intensă, închizând meciul la 6-4.

Această victorie simbolizează un nou început pentru Simona Halep, care, alături de antrenorul său, Daniel Dobre, își propune să revină în topul mondial. După succesul de la Hong Kong, Simona se pregătește să joace împotriva Annei Blinkova, următoarea sa provocare din turneu.