David Popovici pregătește Mondialele de la Fukuoka la puternicul concurs Sette Colli Trophy de la Roma. A câştigat finala de 100 m liber. Update

David Popovici se întoarce în bazin, iar senzația înotului românesc va putea fi urmărită la Televiziuna Română în perioada 24-25 iunie.

David Popovici s-a impus în finala de la 100 m liber
David Popovici a câştigat finala probei de 100 m liber de la Sette Colli Trophy. Înotătorul român a reuşit un timp de 48 de secunde şi 10 sutimi pentru un nou succes în bazinul de la Roma, unde a mai triumfat la Campionatele Europene de tineret (2021) şi la Campioantele Europene de seniori (2022).

După prima lungime de bazin, David Popovici ocupa locul 2, în spatele lui Lorenzo Zazzeri, însă pe ultimii 50 de metri nu le-a mai dat nicio şansă adversarilor din finală şi a câştigat medalia de aur. Pe locul 2 s-a clasat Alessandro Miressi (Italia / 48.27), în timp ce Matthew Richards (Marea Britanie / 47.28) a completat podiumul.

David Popovici va participa duminică şi la proba de 200 de metri liber, unde este din nou aşteptat să obţină un nou succes.

acum 7 ore
Popovici, cel mai bun timp în serii la 100 m liber
David Popovici s-a calificat fără probleme în finala probei de 100 m liber la a 59-a ediție a concursului de înot Sette Colli Trophy de la Roma.

Puștiul de 18 ani și-a câștigat seria cu timpul de 48 de secunde și 35 de sutimi, devansându-i pe brazilianul Breno Correia (48.95) și pe italianul Lorenzo Zazzeri (48.95). Popovici a intrat în finală cu cel mai bun timp, cel mai aproape de performanța sa fiind australianul Matthew Richards, care a înotat în 48.36.

Finala probei de 100 m liber de la Sette Colli Trophy va avea loc sâmbătă seară, de la ora 20:10.

David Popovici va fi din nou în centrul atenției la următoarea competiție importantă la care va participa și va lupta pentru medalii: a 59-a ediție a concursului de înot Sette Colli Trophy.

David Popovici, în finalele puternicului concurs Sette Colli Trophy de la Roma
Competiția va fi transmisă pe canalul TVR Info sâmbătă şi duminică, 24 şi 25 iunie, de la ora 20.10, respectiv ora 20.05. Campionul mondial și european la 100 și 200 m liber va participa la una dintre cele mai vechi întreceri de înot din lume și va ține din nou primele pagini în presa sportivă internațională.

Pentru David Popovici, concursul din Italia este ultimul test de verificare înainte de Campionatele Mondiale de la Fukuoka (Japonia), care vor avea loc în perioada 23-30 iulie.

Cel mai în vogă sportiv român al momentului revine astfel la Foro Italico din Roma, unde a făcut senzație anul trecut și a stabilit un nou record mondial în proba de 100 de metri.