Olandezii, reactie incredibila dupa ce au invins nationala Romaniei in optimile EURO 2024: „Spre deosebire de masinaria de gegenpressing a Austriei, Romania a fost…”

Romania a fost eliminata de la EURO 2024 dupa ce a pierdut in fata Olandei in optimile de finala, la Munchen, scor 0-3.

Olanda a castigat datorita golurilor marcate de Cody Gakpo (20′) – un sut din careu la coltul scurt – si Donyell Malen (83′, 90+3), care a impins mingea in plasa dupa o pasa in fata portii a aceluiasi Gakpo, iar ulterior a finalizat un contraatac.

Presa olandeza: „Romania, o echipa care s-a retras foarte mult. Victorie meritata”
Presa olandeza a tras cateva concluzii la cald, sustinand ca nationala lui Ronald Koeman a meritat pe deplin calificarea in sferturi si numind Romania o echipa care s-a retras foarte mult.

„Cody Gakpo si Donyell Malen duc Olanda in sferturile de finala ale Campionatului European dupa o victorie meritata impotriva Romaniei”, a titrat Algemeen Dagblad.

„Suspansul a existat mult prea mult in Munchen, insa echipa Olandei merge in sferturi cu un rezultat pe deplin meritat. Echipa noastra a fost mult mai puternica decat a Romaniei.

Cu greu am avut parte de presiune in acest meci, iar asta a facut diferenta. Spre deosebire de masinaria de gegenpressing a Austriei, Romania a fost in principal o echipa care s-a retras foarte mult. Asta le-a facut viata mult mai usoara fundasilor si mijlocasilor nostri”, au mai scris olandezii.

Partida s-a incheiat cu victoria clara a Olandei, 3-0. Nationala lui Ronald Koeman va infrunta in sferturile de finala pe Turcia care a invins Austria.