Nadia Comaneci, gest „jos palaria” pentru David Popovici. Ce a facut chiar inainte de finala la 100 de metri de la Jocurile Olimpice

Nadia Comaneci a facut un gest impresionant pentru David Popovici, inainte ca acesta sa participe la finala probei de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Fosta gimnasta a dorit sa-i transmita un mesaj lui David Popovici, imediat dupa ce campionul olimpic la 200 de metri liber s-a calificat si in finala probei de 100 de metri liber din cadrul aceleasi competitii.

Nadia Comaneci, mesaj de incurajare pentru David Popovici inainte de finala probei de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice

„Zeita de la Montreal”, cunoscuta pentru cele cinci medalii olimpice de aur, l-a felicitat pe inotatorul roman dupa triumful sau in proba de 200 de metri liber si a anuntat ca va fi prezenta in tribune pentru a-l sustine si la urmatoarea sa cursa, finala de 100 de metri liber.

„A scris istorie”, a declarat Nadia Comaneci despre David Popovici, primul sportiv roman care a castigat o medalie olimpica de aur la masculin.

De asemenea, fosta sportiva l-a invitat pe David Popovici la casa ei de vacanta din Los Angeles si a exprimat nerabdarea de a-i urmari evolutia in finala probei de 100 de metri liber.

„M-am bucurat enorm pentru Popovici, sper sa il vad maine. A fost prima medalie, istorica! Ii transmit felicitari si ne vedem in Los Angeles si maine seara!”, a adaugat Nadia Comaneci.

David Popovici, premiat de Nadia Comaneci in copilarie
Acum foarte multi ani, cand David Popovici era un copil ambitios si talentat care visa la aurul olimpic, Nadia Comaneci l-a premiat pentru un concurs organizat de Ion Tiriac la Stejarii, el aratand inca de atunci ca are un potential urias.

„Sigur ca-mi aduc aminte de poza. David era foarte mic. Era o competiţie organizata de domnul Ţiriac la Stejarii. Iata ca au trecut anii şi ma bucur ca medalia oferita de mine atunci s-a transformat intr-o medalie olimpica de aur.

Este doar munca lui, doar meritul lui. Ma bucur foarte mult pentru ceea ce a reuşit acest sportiv fantastic”, a declarat Nadia Comaneci, pentru Orange Sport.

UPDATE ora 23:45. David Popovici a câștigat medalia de bronz la proba de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris.

David Popovici, campion olimpic la 200 metri, a câștigat miercuri seara medalia de bronz în finala probei de 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.