Gestul incredibil facut de ”Tricolorii” lui Mircea Lucescu in timpul intonarii imnului, la meciul cu Lituania

Romania Victorioasa in Liga Natiunilor: 2-1 Impotriva Lituaniei

Romania continua seria de victorii
Echipa nationala a Romaniei a obtinut o victorie importanta marti seara, in deplasare, impotriva Lituaniei, cu scorul de 2-1, in etapa a patra a grupei C2 din Liga Natiunilor. Aceasta este a patra victorie consecutiva pentru echipa antrenata de Mircea Lucescu, care ramane neinvinsa in competitie si lider in grupa.

Prima repriza: penaltiuri si echilibru
Lituanienii au inceput meciul cu incredere, iar in minutul 7 au deschis scorul prin Armandas Kucys, care a transformat un penalti acordat pentru un hent comis de Andrei Ratiu. Decizia arbitrului scotian Nicholas Walsh a fost confirmata de VAR, iar Lituania prelua conducerea pe tabela.

Romania nu a intarziat sa reactioneze. Zece minute mai tarziu, dupa un corner, un jucator lituanian a comis hent in propriul careu, iar tricolorii au primit la randul lor un penalti. Razvan Marin a egalat pentru Romania, transformand fara emotii lovitura de pedeapsa in minutul 18. Acesta a fost al patrulea sau gol consecutiv din penalti in actuala editie a Ligii Natiunilor.

Pana la pauza, ambele echipe au avut ocazii importante. Man a trimis in bara in minutul 28, insa tusierul ridicase fanionul pentru ofsaid. In minutul 30, Gertmonas, portarul Lituaniei, a respins o lovitura de cap a lui Dragus, iar Kucys a fost aproape de a marca din nou in minutul 35. Prima repriza s-a incheiat la egalitate, 1-1.

Repriza secunda: golul victoriei pentru Romania
In repriza a doua, Romania a inceput sa controleze tot mai mult jocul. In minutul 65, Dragusin a declansat un contraatac rapid, trimitand o pasa perfecta pentru Man, care i-a oferit o centrare excelenta lui Dragus. Atacantul de la Trabzonspor nu a ratat sansa si a marcat golul de 2-1 pentru Romania.

Pana la final, gazdele au avut cateva ocazii, dar portarul Nita a intervenit decisiv in minutul 81. In minutul 86, lituanienii au cerut un nou penalti, insa arbitrul nu a acordat nimic. Romania a tremurat pe final, mai ales la sutul lui Cernych din minutul 90+1, insa a reusit sa pastreze avantajul si sa se impuna la Kaunas.

Clasamentul grupei C2
Dupa aceasta victorie, Romania ramane pe primul loc in grupa C2, cu 12 puncte din patru meciuri. Kosovo ocupa locul secund cu 9 puncte, fiind urmata de Cipru cu 3 puncte si Lituania fara punct.

Un gest frumos al tricolorilor la intonarea imnului
Inainte de startul meciului, jucatorii echipei Romaniei au facut un gest emotionant. La intonarea imnului national, cei 11 titulari au oferit bluzele lor de trening copiilor care i-au insotit pe teren. Acest gest a fost apreciat, mai ales ca meciul s-a disputat la o temperatura de aproximativ 5-7 grade Celsius.

Astfel, tricolorii nu doar ca au castigat pe teren, dar au demonstrat si un spirit de fair-play si grija fata de cei mai tineri suporteri.