David Popovici, de vis pe podiumul de la Jocurile Olimpice de la Paris! Gest fair-play superb făcut de campionul român

David Popovici a confirmat încă o dată că este unul dintre cei mai buni înotători din lume, sportivul român reușind să ocupe podiumul la proba de 100 de metri liber.

David Popovici a reușit o cursă extraordinară la proba de 100 de metri liber de la Jocurile Olimpice de la Paris. „Rechinul” a obținut medalia de bronz și totodată a fost doar la o secundă de medalia de argint.

David Popovici a făcut din nou o cursă memorabilă la Jocurile Olimpice de la Paris, românul confirmând încă o dată că este unul dintre cei mai buni înotători din întreaga lume.

„Rechinul” s-a clasat pe poziția a treia la finalul cursei de 100 de metri liber, timpul obținut de român fiind de 47,49, Popovici fiind la doar o sutime distanță de medalia de argint cucerită de Kyle Chalmers, cu un timp de 47,48.

Primul loc a fost ocupat de chinezul Pan Zhanle, care a reușit un timp cu care a doborât recordul mondial, anume 46,40. Pe poziția a 4-a s-a clasat Nandor Nemeth, care a fost doar la sutime de bronz, respectiv două de argint, cu un timp de 47,50.

În momentul premierii, sportivul legitimat la CS Dinamo a fost protagonistul unui superb moment de fair-play, românul aplaudându-și „adversarii” de pe primele două trepte ale podiumului.

După primirea medaliilor, David Popovici a făcut un „selfie” cu Pan Zhanle și Kyle Chalmers, dovedind încă o dată că înotul este mai mult decât un sport și că știe să „piardă” cu stil.